O czym warto pamiętać, decydując się na system CCTV?

Zadaniem monitoringu wizyjnego jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i kontroli. Kamery systemu CCTV rejestrują zaistniałe zdarzenia, zniechęcają do łamania prawa i zachowań ekstremalnych, pozwalają na podjęcie działań w sytuacji zagrożenia oraz gromadzą obraz – a czasami także dźwięk – jako materiał dowodowy dla organów ścigania i sądu. Oto kilka wskazówek dla zainteresowanych budową takiego systemu.

Monitoring analogowy czy cyfrowy – który wybrać?

Jaki rodzaj monitoringu wybrać w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia i specyfiki monitorowanego obiektu. Tym bardziej że system analogowy nie do końca jest już… analogowy. Od lat stosuje się w takich systemach przetworniki cyfrowe, łącza BNC oraz rejestratory wykorzystujące do zapisu danych dyski SATA. System analogowy jest dobrym rozwiązaniem, kiedy nie wymagamy doskonałej jakości obrazu i dużej liczby kamer. Za wyborem tego rozwiązania przemawia stosunkowo niska cena i niezawodność systemu. Wada jest taka, że system analogowy nie jest już rozwijany.

Główną zaletą monitoringu cyfrowego jest wysoka jakość obrazu. Ma to jednak swoją cenę, zdecydowanie więcej, niż w przypadku urządzeń analogowych. Zaletą jest możliwość wykorzystania istniejącej w budynku sieci teleinformatycznej. Obraz nagrany kamerą IP w rozdzielczości HD zostanie przesłany i odtworzony w takie samej rozdzielczości. Systemu cyfrowe wybierane są tam, gdzie znaczenie ma możliwość zarejestrowania drobnych szczegółów.

Elementy systemu – czyli, z czego zbudowany jest monitoring CCTV

Podstawą każdego systemu monitoringu wizyjnego są kamery. Każda kamera musi być wyposażona w obiektyw. Dobrze jest, jeśli wybrany przez nas obiektyw był dobrej jakości oraz posiadał dobre parametry techniczne. To – oraz jakość przetwornika zainstalowanego w kamerze – ma decydujący wpływ na późniejszą jakość obrazu naszego systemu monitoringu. Najlepszą jakość i funkcjonalność zapewniają kamery IP, chociaż kamery systemów HD-SDI też dają niezłe parametry obrazu.

Sercem całego systemu jest rejestrator. Nagrywa on to, co zarejestrują kamery. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, jeśli chodzi o nośniki pamięci rejestratorów. Najbardziej popularny jest zapis na magnetycznym dysku pamięci. Najnowsze urządzeni pozwalają na podłączenie kilku dysków pamięci do jednego rejestratora.

Przewody lub zestawy transmisji bezprzewodowej sygnału. W rozwiązaniach analogowych są to przewody koncentryczne. Systemy cyfrowe opierają się na infrastrukturze teleinformatycznej z wykorzystaniem skrętek komputerowych. Są to specjalne przewody wyposażone w trzy pary kabli do przesyłu danych komputerowych. Zestawy bezprzewodowe składają się nadajników oraz odbiorników działających na tej samej częstotliwości fal, zazwyczaj w europejski paśmie 5,8 GHz.

Monitory do monitoringu wizyjnego. Przy obrazie w jakości FullDH najlepszym wyborem jest monitor pracujący w standardzie 4k

Możliwości, jakie daje monitoring wizyjny

Do głównych zalet systemów monitoringu wizyjnego należy możliwość rejestracji obrazu w czasie rzeczywistym i jego zapis. Coraz częściej systemy monitoringu wykorzystuje się do zaawansowanej analityki obrazu, detekcja twarzy, zliczania obiektów, czy integracji z terminalami POS. W zaawansowanych systemach na porządku dziennym jest również wykorzystywanie kamer termowizyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *