Jak zrobić własne kino domowe?

Kino we własnym domu

Każdy z nas z pewnością ceni sobie dobry film. Zwykle uwielbiamy się relaksować wieczorną porą przy ulubionym serialu lub po prostu spędzić czas ze znajomymi w kinie na specjalne projekcji. Jednak kina nie zawsze są otwarte. Wówczas pozostaje nam nic innego jak zadowolić się po prostu naszym telewizorem. Jednak jest to rozwiązanie dla osób, które nie są zbyt kreatywne i mało wymagające. Okazuje się, że obecnie mamy wszystkie możliwości, by zaaranżować własne kino domowe i cieszyć się jakością obrazu i dźwięku tą, która jest nam dobrze znana z kinowych sali. Wobec tego jak stworzyć warunki rodem z sali kinowej przy pomocy sprzętów, które możemy znaleźć w sklepie?

Wybierz odpowiedni telewizor

Podstawowym przedmiotem jaki musi znaleźć się w pokoju, który ma zostać zaaranżowany na salę kinową jest oczywiście telewizor. Nie może jednak to być bowiem sprzęt byle jaki. Po pierwsze dobrze by było, by wyświetlał on filmy w jakości 4K, a co najmniej FullHD. Niemniej jednak jakość 4K w wielu urządzeniach staje się już obecnie standardem, więc grzechem byłoby nie skorzystać z takiego rozwiązania. Świetnie sprawdzają się chociażby najnowsze telewizory od Samsung, które znakomicie odwzorowują kolory HDR. Jeśli zależy nam na jak największej realistyce, śmiało możemy dobrać również telewizor z technologią 3D. Jeśli mamy odpowiednie warunki możemy oczywiście postawić na rozwijany ekran, czyli audiowizualny projektor. Wówczas na wyciągnięcie ręki i w zasięgu oczu będziemy mieli 100 calowy obraz, który świetnie odwzoruje warunki panujące na sali kinowej.

Zadbaj o dobre nagłośnienie

W kinach zwykle możemy uraczyć się dźwiękiem przestrzennym. Dokładnie słyszymy każde słowo wypowiedziane przez bohatera filmu i mamy wrażenie, że muzyka płynąca z głośników otacza nas z każdej strony. Wobec tego postarajmy się przenieść ten typ dźwięku również do naszego pokoju. Wobec tego musimy wyposażyć się w jeden z następujących sprzętów:

  • soundbar
  • mini wieżę- lub większą w zależności od możliwości przestrzennych
  • system najlepiej 5.1 i 7.1 wraz z subwooferem

Wobec tego warto wiedzieć, że mini wieża jest świetnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, gdyż jest ona niezwykle kompaktowa. Niemniej jednak rzadko kiedy zaoferuje nam ona dźwięk przestrzenny. Co więcej mini wieże mają to do siebie, że nie zawsze dobrze odwzorowują dźwięki niskotonowe. Soundbar jest również świetnym rozwiązaniem, które dodatkowo jest niezwykle często wybierane. Jego główną zaletą jest fakt, że świetnie poradzi on sobie z wykreowaniem dźwięku przestrzennego. Co więcej soundbar będzie również dość dobrym rozwiązaniem do mniejszych pokoi, w których brakuje nieco przestrzeni. Ostatnia propozycja to propozycja dla miłośników dobrego dźwięku i użytkowników niezwykle wymagających. Systemy te składają się z subwoofera oraz pięciu lub nawet i 7 głośników. Takie systemy zapewnią nam niesamowitą jakość dźwięku przestrzennego, a także zadbają o jego czystość i wyrazistość. Niestety sprzęt ten wymaga więcej miejsca i przestrzeni, gdyż każda kolumna musi zostać odpowiednio ustawiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *